Етика и право помагало за 10. клас. По старата програма
Описание
Тази Работна тетрадка предлага разнообразни въпроси и задачи, теми за дискусии и есета, морални ситуации и правни казуси, които предизвикват нашия личен избор и решения. В края на тетрадката са посочени отговори, но само за част от упражненията в нея. Защо само за част от тях? В отговор на този въпрос можем да посочим следния откъс от книгата "Пилешка супа за душата" на Дж. Канфийлд и М. Хансен:
"Веднъж един ученик се оплакал:
- Когато ни разказвате истории, никога не ни разкривате смисъла им
Учителят отвърнал:
- Ще ви хареса ли, ако някой ви поднесе плодове, след като ги е сдъвкал вместо вас?"
Ето защо много от упражненията в тази тетрадка са без отговори. Тези упражнения очакват да извървим своя път в търсене на своята уникалност, очакват да преоткриваме себе си, да избираме себе си, да утвърждаваме своята автономност като личности и граждани. в този процес еднакво ценни ориентири са както философите и техните теории, така и личния ни опит.
Във връзка с част от упражненията, в края на Работната тетрадка са включени приложения, които съдържат полезна допълнителна информация: как да пишем философско есе, кои са по-важните международни документи, организации и институции, свързани с правата на човека и др.
Въведените държавни образователни стандарти и новите програми за учебните дисциплини от философския цикъл в средното училище породиха появата на тази Книга. Нейното съдържание съответства на основните теми по етика и право за 10 клас. То е съобразено със сега действащите учебници за това ниво от философския цикъл.
"Учене чрез правене" - тази идея на американския философ Джон Дюи е основен принцип в създаването на Работната тетрадка. Тя е пръв опит проблемите на етиката и правото да се представят чрез конкретни ситуации, казуси и отношения.
Те предполагат вариативни дейности:
правене на избор,
вземане на решение,
аргументиране на позиция,
илюстриране с примери от литературата, музиката, киното, историята, спорта,
вземане на интервю,
драматизиране на морален и юридически проблем.
Чувството за хумор дава цвят на много от разиграните ситуации. А интелигентни хора - като вас - не само обичат, но и могат да се смеят.
Авторите вярват, че философстването може да ангажира и радва всеки човек. Техните условия разчитат най-вече на способността на младия човек да философства и на неговата иронична усмивка, която съпътства всяка дълбока мисъл. Нали...